Прво дечје обданиште на територији општине Лајковац датира од 1934. године чији су оснивачи били чланови Здравствене задруге, а бригу о деци водиле учитељице које је финансирао централни хигијенски завод из Београда. Боравак деце је био бесплатан (игра, забава и припрема за полазак у школу), али су од своје куће доносили храну.
Организована друштвена брига о деци – целодневни и полудневни боравак, настављена је 1980. – е године када је почео са радом монтажни вртић са капацитетом од 100 места. У новооснованој установи боравиле су три васпитне групе целодневног боравка и једна полудневног. 1986. – е године изграђен је нови део објекта, класичне градње, капацитета 100 места.
Новоизграђени објекат капацитета 300 места стављен је у функцију 01. октобра 2018. године чиме су проширени смештајни капацитети установе, растерећене постојеће прекобројне групе и укинуте листе чекања.
Седиште предшколске установе је у Лајковцу, ул. Светог Саве бр.9 у централном објекту, а припремним предшколским програмом извршен је потпун обухват деце у години пред полазак у школу. Четворочасовним програмом обухваћена су деца из сеоског подручја – Рубрибреза, Непричава, Степање, Бајевац, Словац, Ратковац, Маркова Црква, Стрмово, Пепељевац, Придворица, Врачевић, доњи Лајковац, Боговађа, село Лајковац. Предшколци из поменутих села комби возилом у пратњи васпитача довозе се у централни објекат где се и реализује ППП. Предшколци из Јабучја овај програм реализују у Основној школи ,,Димитрије Туцовић” у Јабучју. У ПУ постоји школа енглеског језика, хор, школа модерног плеса, ликовно сценска радионица, фолкор, превентивно – корективна гимнастика.
Родитељи, као наши партнери у образовању и васпитању деце максимално су укључени у живот наше установе, како у непосредном раду групе и вртића, тако и давању идеја и њиховим реализацијама (прославе рођендана, играонице, радионице, фестивали, карневали…).
Наша установа је отворена за сарадњу, како са родитељима, локалном заједницом, тако и установама широм Србије, Црне Горе и Републике Српске, па је установа учествовала на:
Етно фестивалу у Врању, Данима хумора у Лазаревцу, Фестивалу музичког стваралаштва у Смедереву, Олимпијади за децу у Коцељеви, карневалу маскиране деце у Врњачкој Бањи, Бањи Ковиљачи и Крагујевцу, ,,Читалићима” на Мачкату, Еко – фестивалу у Владимирцима, Убском фестићу, Дефилеу деце на сајму шљива у Осечини, Фестивалу музичко – сценског стваралаштва у Смедереву, Фестивалу оптимизма Baby Exit у Новом Саду, Међународном карневалу у Параћину и Раковици, Фестивалу традиционалних игара и модерног плеса у Пожаревцу, Фестивалу музичко – сценског стваралаштва у Зворнику, Мишићевим данима у Мионици, Фестивалу фолклорног стваралаштва у Цетињу, Колонији дечјег пријатељста у Бијељини и Ликовној колонији у Власотинцима.
Скорашњи коментари