Сведоци смо да је све више деце са разним одступањима у говору и језику. Треба напоменути да је у порасту касније проговарање код деце. Родитељи када то примете најчешће не знају када је право време да се обрате лпгопеду. У већини случајева ослоне се на “савете” које добију од родбине, комшија који наводе да је дете размажено , да је још мало, примере деце која су такође имала проблем у раном детињству али су их касније превазишли и сл.
Ти “савети” умеју да смире родитеље, тако да до првог контакта са логопедом долази веома касно, где се изгуби драгоцено време. Важно је открити на време који је проблем у питању, како би и логопед почео на време са својим деловањем, док су поједине структуре још у развоју јер се поједини проблеми теже исправљају када се не јавите на време.
Свако дете има свој индивидуални темпо развоја, она су јединствена и свако је дете индивидуа за себе. Логопед је ту да процени који вид помоћи је потребан детету, према индивидуалности сваког детета, јер је логопед стручњак који се бави говором и језиком, не бави се само корекцијом изговора гласова већ се бави стимулацијом и корекцијом целокупног говорно-језичког развоја детета, читања, писања проблемима учења и поремећајима гласа. Присутност логопеда у вртићу је од велике важности како би се на време уочила одступања и како би се благовремено реаговало на постојеће проблеме.
Табела норми по узрасту:
до 12 месеци – окреће се и гледа у правцу звука, слуша када му се обраћате, препознаје речи и предмете у свакодневној употреби, извршава једноставне налоге ( дај, дођи…), брбља и из дана у дан је брбљање све дуже, оглашавањем привлачи пажњу, користи гест, покушава да имитира различите звуке, воли игре скривања, око првог рођендана јавња се прва реч.
1-2 године – показује одређене делове тела на захтев, показује и именује слике, поставља једноставна питања и одговара на једноставне налоге ( где је?, шта је?…), слуша кратке приче и песме, из дана у дан богати речник, спаја две речи и формира просту реченицу.
2-3 године – разуме значење речи велико и мало, одговара на два налога која су дата истовремено ( “узми флашицу и стави је на сто”), слуша и воли док му причате дуже приче, зна да именује скоро све ствари из окружења, има реченицу од две до три речи, свакодневно богати речник и проширује реченицу, говор детета је разумљив породици.
3-4 године – одговара на питања ко?, где?, шта?, зашто?…, описује шта се десило у вртићу, парку. продавници, користи реченицу од 4 речи, у говору не понавља слогове а ни речи, са 3 године треба коректно да изговара гласове с, з, ц а са 4 године и л, говор детета је разумљив и широј социјалној средини.
4-5 година – заинтересован за краће приче и даје одговоре на једноставна питања у вези прочитане приче, разуме речи које се односе на време (јуче, данас, сутра) и разуме односе (први, последњи, следећи), разуме већину разговора који чује у кући, вртићу…, реченица постаје садржајнија, прича приче и држи се теме, комуницира са другом децом и одраслима без потешкоћа, римује речи.
са 5 година – правилно изговара све гласове српског језика, говор је граматички уредан (не греши у роду, броју, ни падежу,као ни у времену радње).
Треба истаћи да не значи, ако Ваше дете није савладало једну од наведених норми за његов узраст, да оно има говорно-језички поремећај, пошто је свако дете индивидуално и одступања свакако постоје. Уколико приметите да Ваше дете не испуњава више норми које су навадене за његов узраст, обавезно потражити помоћ стручњака – логопеда, како би касније избегли вероватно веће и озбиљније проблеме у говору и језику, комуникацији уопште а нешто касније и потешкоћа са усвајањем читања и писања.
Ваш логопед Ана Микић
Скорашњи коментари